خانه / گزارش

گزارش

یاقوت بازمانده ز تاراج ارزگان

استاد مظفری دربارۀ شعر و ادبیات امروز افغانستان و کم‌‏رونقی جلسات ادبی سخن گفت و تاکید کرد «در جلسات ادبی کمیت مهم نیست، کیفیت مهم است. ما باید به کیفیت کارهای ادبی خود توجه و دقت بیشتری داشته باشیم». بیشتر بخوانید »

نویسندۀ کتاب «جغرافیای تاریخی بلخ» ساکن سویدن، مهمان ویژه نشست هفتگی خانه ادبیات افغانستان

دکتر زواری با اشاره به حدود صدهزار ایرانی و حدود سی‎هزار مهاجر افغانستانی در کشور سوئد خاطرنشان کرد: این حجم از فارسی‌زبانان در این کشور، در بین کشورهای اروپایی چشم‌گیر است. او در این‌باره افزود: از اقدامات مهم و ارزشمند کشور سوئد این است، که با هزینۀ دولت، زبان مادری برای مهاجران آموزش داده می‌‏شود. بیشتر بخوانید »

اسطیری: بحران هویت ملی مسئله داستان های «ناسور» است. / مدقق: عشق گمشده در میان این داستان ها در وجود لیلا متجلی شده.

در تازه ترین نشست نقد کتاب «خانه ادبیات افغانستان» مجموعه داستان «ناسور» نوشته خداداد حیدری مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در این نشست «مجید اسطیری» و «سید احمد مدقق» در جایگاه منتقد حضور داشتند. جلسه با صحبت‌های اسطیری درباره توجه نویسنده مجموعه داستان ناسور به زبان داستان آغاز شد: ... بیشتر بخوانید »

شعرخوانی با طعم خوشه‌‏های انگور

شست ادبی «بزم خوشه‌های انگور» را با حضور سید ضیا قاسمی شاعر برجستۀ کشور و بانو پریسا صالحی شاعر سپیدسرا، با موضوع «بررسی شعر امروز و بحران مخاطب» برگزار کرد. این برنامه که با حضور فرهنگیان و دانشجویان و شاعران همراه بود، در آغاز پریسا صالحی در سخنانی گفتند: سوال جامعی را که می‏‌توان در مورد بحران مخاطب مطرح کرد، این است که؛ آیا شاعر امروز، نتیجه مخاطب امروز است یا بالعکس، مخاطبی‌ که ما در ادبیات داریم، نتیجه شاعران امروزی است؟ در این موضوع، دو بحث کلی است که آیا سلیقه مخاطب امروز پایین آمده یا کج‌روی دارد؟ سلیقه مخاطب امروز را می‌شود از دو منظر بررسی کرد. بیشتر بخوانید »

اولین گزارش تصویری از هفتمین روایت «همدلی»

محمدسرور رجایی، دبیر این همایش ادبی و فرهنگی، در آغاز مراسم با بیان اینکه خانه ادبیات افغانستان تمام تلاش و همت خود را به خرج داده و می‌دهد تا فضایی برای گفت‌و‌گوهای ادبی و فرهنگی فراهم کند، اظهار کرد: معتقدیم فرهنگ، هنر و ادبیات بخش اصلی زندگی و سرشت ماست. زندگی ما بدون این‌ها ناقص است و چیزی کم دارد. بیشتر بخوانید »

لزوم مطالبه‌گری و شناخت افغانستان در «روایت همدلی» مطرح شد

هفتمین همایش «روایت همدلی» به همت حوزه هنری و مؤسسۀ فرهنگی انار سرخ و با حضور شخصیت‌های برجسته ادبی و فرهنگی دو کشور همچون اسماعیل امینی، محمدکاظم کاظمی، غلامرضا طریقی، میلاد عرفان‌پور، محمدسرور رجایی، جواد محقق، مهدی قزلی، رضا امیرخانی، علی دهباشی و ... شنبه 11 اسفندماه در حوزه هنری برگزار شد. بیشتر بخوانید »

ملاقات با فراموشی، در آخرین پنج‌شنبه پاییز

مجموعه شعر «ملاقات با فراموشی» نوشتۀ حسن ابراهیمی شاعر جوان افغانستانی با حضور عارف حسینی شاعر و منتقد افغانستانی و معرک‏‌نژاد شاعر و منتقد ایرانی نقد و بررسی شد. این برنامه ادبی با حضور شاعر کتاب، دکتر نریمانی شاعر و مشاور پیشین معاون اول رئیس جمهور کشورمان، جمعی از شاعران همدل ایرانی و اعضای خانه ادبیات افغانستان حضور داشتند. بیشتر بخوانید »

نقد و بررسی مجموعه داستان کوتاه «دستمال خامک‏‌دوزی»

مجموعه داستان کوتاه «دستمال خامک‏‌دوزی» نوشتۀ بانو «ریحانه بیانی» در پنجاه و پنجمین نشست نقد و بررسی ادبیات معاصر افغانستان، در تاریخ 21 ماه اسد (مرداد) 1397 در خانه ادبیات افغانستان، دفتر تهران نقد و بررسی گردید. این برنامۀ ادبی که با حضور نویسندۀ کتاب همراه بود، محمدجواد خاوری نویسنده ... بیشتر بخوانید »