خانه / ویژه جشن یک دهه فعالیت فرهنگی خانه ادبیات افغانستان

ویژه جشن یک دهه فعالیت فرهنگی خانه ادبیات افغانستان

«خانه» مهرآفرین

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

هنر و ادبيات، بخشي از زندگي است؛ بخشي كه نه جنگ مي‌تواند محوش كند و نه آوارگي و غربت. تجربه ثابت كرده است كه در دوره‌های سخت جنگ و آوارگي، هنر و ادبيات در پيكاري واقع‌‌گرايانه می‌توانند به زندگي معنا ببخشند. بیشتر بخوانید »

«به رغم مدعیانی که منع عشق کنند»

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

محمدصادق دهقان مدیر روابط عمومی   «ما شکیبا بودیم/و این است آن کلامی که ما را به تمامی/وصف می‌تواند کرد…». (احمد شاملو) 1 فضای مهاجرت همانند هر زیست‌فضای دیگری، اقتضاهایی دارد که گاه به صورت جبری، خود را بر آدمی تحمیل می‌کند. با این وصف، منفعل نماندن و از فرصت‌های ... بیشتر بخوانید »

شکرشکنان «قند پارسی»

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

محمدحسین فیاض مدیر فرهنگی   برگزاری جشن‌وارة «قند پارسی» به عنوان کارنامة درخشان خانة ادبیات افغانستان، پدیده‌ای نو در تاریخ فرهنگ و ادب کشور ماست که به یاری خدا در سال روان، شاهد برگزاری هفتمین دورة آن خواهیم بود. فلسفة برگزاری این جشن‌واره بر اساس سه اصل شورآفرینی، استعدادیابی و ... بیشتر بخوانید »

حضور درخشان «خانه ادبیات افغانستان» در میهن

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

شکور نظری مدیر خانه ادبیات افغانستان در دفتر کابل 1 افغانستان، همیشه ‌به دلیل تجربة گسست‌های تاریخی مکرر با چالش‌ها و آسیب‌های بی‌شماری رویارو بوده است. تاریخ ما، تاریخ گسست‌ها، شکاف‌ها و افت‌ و خیزهاست. چنین است که هیچ برنامه‌ای و هیچ نگاه‌ راهبردی و بلندمدتی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، ... بیشتر بخوانید »

ما را به سخت‌جانی خود، این گمان نبود

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

منیژه تمنا همیشه می‌شنیدم که جلسه‌های هفتگی مربوط به شعر افغانستان در تهران برگزار می‌شود، ولی روند منسجمی نداشت. به قولی، شاعران و نویسندگان همیشه پراکنده بودند و این برنامه گاهی بود و گاهی نبود. با این حال، آرزوی جمع شدن اهل ادب افغانستان در تهران با تشکیل «خانه ادبیات ... بیشتر بخوانید »

یاران دبستانی

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

اینان با توجه به رسالتی که بر عهدة اهل قلم مهاجر است، کوشیده‌اند در راستای رشد و پیشرفت ادبیات کشور گام بردارند و با تلاش و همت ویژه‌ای که تا کنون به خرج داده‌اند، در مطرح شدن و رشد ادبیات ما مؤثر بوده‌اند. بیشتر بخوانید »

گذشته، حال و آینده خانه ادبیات افغانستان

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

دکتر محمدسرور مولایی  ده سال از عمر پربرکت و تلاش‌های پرثمر «خانه ادبیات افغانستان» سپری شده است. بی‌تردید، دستاوردهای این ده سال کوشش و تلاش در پاس‌داری از ادب و فرهنگ و هنر افغانستان در خور ستایش و سزاوار آفرین است. امروز باید دید که با توجه به آن‌چه در ... بیشتر بخوانید »

آغاز دهه دوم؛ امیدوارتر و مستحکم‌تر از پیش

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

عارف جعفری مدیر آموزش و پژوهش ادبیات و موسیقی، دو علاقه‌مندی‌ام از دوره کودکی و نوجوانی بودند. ادبیات و شعر را با راهنمایی‌های محمدبشیر رحیمی توانستم جدّی‌تر دنبال کنم و حضور برادر شاعرم، کریم نیز در این راه برای تشویق من اثرگذار بود. هم‌نشینی با دوستان شاعر و نویسنده در ... بیشتر بخوانید »

پیش به سوی «خانه»ای با «طرح»‌های کلان‌تر

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

مریم احمدی بی‌شک، خانه ادبیات افغانستان، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پایگاه ادبی در تهران برای اهل قلم مهاجر افغانستانی بوده و هست. از سال دوم یا سوم تأسیس خانه ادبیات وارد این جمع ادبی و فرهنگی شدم و دوستان شاعر بزرگی هم‌چون سید ضیا قاسمی، شکریه عرفانی، سید رضا محمدی، عارف ... بیشتر بخوانید »

شب‌های کابل؛ تحولی در عرصه ادبی افغانستان

جشن ده سالگی خانه ادبیات افغانستان

آصف آشنا «شب‌های كابل»، عنوان همايش ادبي است كه از 1387 به اين سو، خانه ادبيات افغانستان در كابل برگزار می‌کند. هر چند پس از طالبان، فعاليت‌هاي ادبی چشم‌گيری در كابل انجام شده است، برگزاري سلسله همايش‌های «شب‌های كابل»، كار تازه و متفاوتی است كه در حوزه ادبيات افغانستان در ... بیشتر بخوانید »