خانه / ویژه جشن واره قندپارسی

ویژه جشن واره قندپارسی

تمامی مطالب ویژه جشنواره قندپارسی

شعر و سخن با موسیقی باران بهاری

عصر روز سه‌شنبه، ۲۸ حمل ۱۳۹۷ در حالی که باران بهاری کابل‌ را می‌شست‌، شمار‌ زیادی از فرهنگیان، هنرمندان، نویسند‌‌گان، شاعران و دانشجویان مقیم کابل، زیر سقف تالار علامه محمد‌اسماعیل مبلغ، در دانشگاه ابن سینا گردهم جمع شده بودند و به موسیقی باران گوش می‌دادند. صدای باران اما موسیقی پس‌زمینه بود. صدای اصلی شعر و سخن بود. دو ساعت شعرخوانی و سخنرانی در یکی از برنامه‌های مهم و پرطرفدار فرهنگی و ادبی سال‌های اخیر در کشور، یعنی‌ «شب‌های کابل». همایش شب‌های کابل عنوان سلسله برنامه‌هایی ا‌ست که آن را از چند سال بدین طرف «خانه ادبیات افغانستان» در کابل برگزار می‌کند. این برنامه به نقد و ارزیابی کارنامه‌ چهره‌های فرهنگی و ادبی افغانستان می‌پردازد. تاکنون 29 همایش از شبهای کابل برگزار شده است که این سطور گزارشی‌ است از برنامه بیست و نهم. بیشتر بخوانید »

قند پارسی؛ بازگشت گنجشک‌ها از سفر نهم

نهمین دوره جشنواره ادبی قند پارسی، در ۱۶ و ۱۷ حوت/بهمن سال جاری در تالار حوزه ‌هنری تهران دایر شد. این جشنوارۀ ادبی دوسال یک بار برگزار می‌شود و هدف آن شناسایی و معرفی استعدادهای جوان شعر و داستان افغانستان است. سنت همیشگی این جشنواره در کنار پرداختن به موضوع اصلی، نکوداشت چهر‌ه‌ها و پیشکسوتان ادبی، فرهنگی و هنری افغانستان و نیز پاسداشت جایگاه تمدنی شهرهای تاریخی افغانستان بوده است. طبق این سنت، نهمین دوره این جشنواره اختصاص یافته بود به پاسداشت جایگاه تمدنی بلخ و نیز نکوداشت محمد شریف سعیدی شاعر افغانستانی مقیم سوید. بیشتر بخوانید »

آیین اختتامیه نهمین جشن‌واره «قند پارسی»  ـ 4 متن کامل بیانیه مدیریت علمی نهمین جشن‌واره «قند پارسی»

برگزاری نُه دوره از جشن‌واره‌ای با شهرت و اعتبار «قند پارسی»‌ نیز با این اندیشه بوده که پویایی ‌فرهنگ‌ پی‌آمد پویایی ادبیات است و پویایی آن بدون برقراری پیوند و داد و ستد همه‌جانبه میان آفرینندگان دیروز و امروز و بازخوانی انتقادی میراث ادبی و فرهنگی‌ خود، ناممکن. بیشتر بخوانید »

آیین اختتامیه نهمین جشن‌واره «قند پارسی»  ـ 3 نهمین جشن‌واره «قند پارسی» با صدور بیانیه مدیریت علمی به کار خود پایان داد

نهمین جشن‌واره «قند پارسی» که به همّت خانه ادبیات افغانستان برگزار می‌شود، با اعلام نام برگزیدگان در سه بخش داستان، شعر سنتی و شعر آزاد به کار خود پایان داد. بیشتر بخوانید »

  آیین اختتامیه نهمین جشن‌واره «قند پارسی»  ـ 2 برپایی نکوداشت محمدشریف سعیدی در «قند پارسی»

آیین اختتامیه نهمین جشن‌واره «قند پارسی» که به همّت خانه ادبیات افغانستان برپا شده است، در نوبت دوم به نکوداشت محمدشریف سعیدی اختصاص یافت. بیشتر بخوانید »

آیین اختتامیه نهمین جشن‌واره «قند پارسی»  ـ 1 آغاز نوبت اول آیین اختتامیه «قند پارسی» با شعرخوانی و داستان‌خوانی

آیین اختتامیه نهمین جشن‌واره «قند پارسی» که به همّت خانه ادبیات افغانستان برپا شده است، امروز در سه نوبت برگزار می‌شود. بیشتر بخوانید »