خانه / ویژه ادبیات آیینی

ویژه ادبیات آیینی

اندوه عمیق شعر

محمدسرور رجایی کمال‌الدین علی، معروف به محتشم کاشانی در رثای شهدای عاشورای سال91 هجری. در سوگ ماندگارترین حماسه تاریخ و واقعه کربلا سروده های بسیاری دارد. او در سروده‏هایش بزرگی ظلم و ستمی که بر اهل بیت رسو‌ل‌الله (ص) روا داشته‏اند، به شیواترین شکل ممکن در قالب شعر نشان داده ... بیشتر بخوانید »

خبر

خبر دنیا پر از خبر و خبر از ولای اوست تجدید مهربانی‏ِِِ دنیا برای اوست از حُسن خلق اوست که باغ است جلوه‏ گر هر برگ گل، صحیفه‏‏ ای از پلک‏ های اوست دریا و کوه ‏ها و بیابان و آسمان تفسیر عاشقانه‌ای از ربّنای اوست هرشب، خیال گشته و ... بیشتر بخوانید »

«مَقتَل» نوشته غلام‌حسین ساعدی

بریده رمان «مَقتَل» نوشته غلام‌حسین ساعدی اشاره «مقتل»، عنوان رمانی است از ساعدی (گوهر مراد) که گویا تمام شده بوده و به دست ناشر نیز رسیده بود، ولی این‌که در این میانه، چه اتفاقی افتاده که منتشر نشده است، دقیقا روشن نیست. متاسفانه این منتشر نشدن به مفقود شدن اثر ... بیشتر بخوانید »

دریای خون

در رثای حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و شهیدان کربلا بازاین چه شورش ست که درخلق عالم است باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است این صبح تیره باز دمید ... بیشتر بخوانید »

شهادت حسین بن علی (ع) به روایت لهوف

شهادت حسین بن علی (ع) به روایت سید بن طاووس از کتاب لهوف (کهن‌ترین روایت مستند از رویداد کربلا)   برگزاری نماز ظهر عاشورا راوی گوید: هنگام نماز ظهر که در رسید،اما، زُهیر بن قین و سعیدبن عبداللّه حنفی را  فرمان جانبازی داد و خود با جمعی از یاران برجای ... بیشتر بخوانید »

اللهوف

اللهوف یا الملهوف علی قتل الطفوف علی بن موسی بن جعفر مکنّی به« ابوالقاسم »، « ابوالحسن » و «ابوموسی» ملقب به «رضی الدین» و معروف به «ابن طاووس» و «طاووس»، از بزرگان علمای امامیه و جامع علوم مختلف بود. او را از کثرت ورع و تقوا، «قدوه العارفین و ... بیشتر بخوانید »

صبح‌چین

پیمان طالبی   خورشید خوابیده انگار بعد از غروبی دوباره شب آمده، گشته حیران در کوچه‌ها، یک ستاره خفاش شب در کمین است، دستان او «صبح‌چین» است می‌ریزد از دست پستش، خون کبوتر هماره وقتی رسیدم به این شهر؛ مردم همه مرد بودند حالا ندارم میان نامردمان، راه چاره این ... بیشتر بخوانید »

نگاهی به «سقای آب و ادب» اثر سید مهدی شجاعی

محمدناصرعارفی سید مهدی شجاعی روزنامه نگار و داستان نویس، در شهریور ماه ۱۳۳۹ در تهران دیده به جهان گشود، او پس از اخذ دیپلم ریاضی، وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شد و در رشته ادبیات دراماتیک به تحصیل پرداخت. شجاعی تاکنون آثار متعددی را در حوزه های مختلف، از جمله در ... بیشتر بخوانید »