خانه / داستان

داستان

نشست ادبی با طعم «مرگ مفاجات»

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: مجموعه داستان «مرگ مفاجات» نوشتۀ محمدجواد خاوری در پنجاه و ششمین نشست نقد و بررسی ادبیات معاصر افغانستان، بررسی می‏‌شود. این برنامۀ ادبی که با حضور نویسندۀ کتاب همراه خواهد بود، خسرو باباخانی نویسنده و منتقد ایرانی با تینا محمدحسینی نویسنده و منتقد افغانستانی این ... بیشتر بخوانید »

نقد و بررسی مجموعه داستان کوتاه «دستمال خامک‏‌دوزی»

مجموعه داستان کوتاه «دستمال خامک‏‌دوزی» نوشتۀ بانو «ریحانه بیانی» در پنجاه و پنجمین نشست نقد و بررسی ادبیات معاصر افغانستان، در تاریخ 21 ماه اسد (مرداد) 1397 در خانه ادبیات افغانستان، دفتر تهران نقد و بررسی گردید. این برنامۀ ادبی که با حضور نویسندۀ کتاب همراه بود، محمدجواد خاوری نویسنده ... بیشتر بخوانید »

«دستمال خامک‏‌دوزی» در بوتۀ نقد

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: مجموعه داستان کوتاه «دستمال خامک‏دوزی» نوشتۀ بانو ریحانه بیانی در پنجاه و پنجمین نشست نقد و بررسی ادبیات معاصر افغانستان، بررسی می‏شود. این برنامۀ ادبی که با حضور نویسندۀ کتاب همراه خواهد بود، محمدجواد خاوری نویسنده و منتقد افغانستانی با هادی خورشاهیان نویسنده و منتقد ... بیشتر بخوانید »

اولن نشست داستانی خانه ادبیات افغانستان در سال 1397

بخش داستان خانه ادبیات افغانستان با برگزاری بیست و یکمین نشست آموزشی ژانر کودک و نوجوان با موضوع کودک وجنگ؛ روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۱/۲۲ در محل نشست‌های هفتگی داستان خانه ادبیات افغانستان با حضور استاد موذن‌زاده و علاقه‌مندان فعالیت خود را در سال 1397 آغاز کرد. در بخش دوم، سی‌امین ... بیشتر بخوانید »

احمد ابوالفتحی، نویسنده و منتقد ادبی در نشست «روز جهانی داستان کوتاه» در تهران: بیان تجربه زیسته نویسندگان افغانستانی برای جهان و ایران بسیار اهمیت دارد

کتاب «لعنت بر داستایوفسکی» که در فضای جنگ‌های داخلی دهه 1370 در افغانستان و کابل می‌گذرد، با دست‌مایه قرار دادن «جنایت و مکافات» نوشته تئودور داستایوفسکی، در واقع، قصه «آدمی» را حکایت می‌کند که مولوی از آن سخن گفته بود و حتی در روایت کردن قصه «نی‌زار و نیستان» به آن اشاره دارد. مطابقت این دو اثر با همدیگر با برجستگی فضاسازی بومی به خوبی نمایانده شده است. نویسنده بارها از کشتار به نام خدا یاد می‌کند و سرگشتگی، آوارگی، فقر مادی و معنوی، عقده‌مندی و پوچی مزمن بر سراسر آن حکم‌فرماست. بهره‌مندی نویسنده از تلمیح و شعر و ارجاع‌های تاریخی و اجتماعی هم نشانه تسلط کامل او بر ادب فارسی و تاریخ کشور است. از دست دادن صدای رسول را هم باید نماد بی‌نوا شدن مطلق مردم در برابر آوار فاجعه‌ها دانست که هنوز ادامه دارد. به طور کلی، عتیق از آن رو «جنایت و مکافات» را برای اقتباس یا بازنمایی انتخاب کرده است که بتواند وضعیت افغانستان را در چهار دهه اخیر به طور کامل و همه‌ جانبه بازتاب دهد». بیشتر بخوانید »

نهمین جشن‌واره ادبی «قند پارسی» به ایستگاه نیمه‌نهایی رسید

شکور نظری، مدیر علمی نهمین جشن‌واره‌ «قند پارسی» با اعلام شمار شرکت‌کنندگان در این جشن‌واره از آغاز داوری نهایی آثار رسیده خبر داد. وی در این باره گفت: «ضیا قاسمی، روح‌الامین امینی، شکریه عرفانی، بهروز یاسمی و حمیدرضا شکارسری داوران افغانستانی و ایرانی بخش شعر هستند و آصف سلطان‌زاده، محمدحسین محمدی، کاوه جبران، عالیه عطایی و محمدرضا بایرامی داستان‌های این دوره از جشن‌واره را داوری می‌کنند». بیشتر بخوانید »