خانه / داستان

داستان

آیین رونمایی مجموعه داستان‏های نویسندگان جوان افغانستان در حوزه هنری

خانه ادبیات افغانستان، در محفلی از سه مجموعه داستانی نویسندگان جوان افغانستان «قصۀ زمان بیدار و آدم‏های خفته» «یک پیاله چای با آرزوهای کوچک» و «زادگاه من زمین» را با حضور شاعران و جمعی از نویسندگان داستان‏ها رو نمایی می‏کند. بیشتر بخوانید »

“خانه ادبیات افغانستان” و “انجمن ادبی کلمه”، این بار با ملاقات چهره ی سرشناس و تاثیرگذار ادبیات فارسی، استاد جمال میرصادقی، به فعالیت های ادبی مشترک خود پرداختند.

عصر جمعه ۱۷م آذر، جمعی از داستان نویسان تهران و قم، میهمان استاد جمال میرصادقی بودند. پس از گپ و گفت و احوال پرسی، استاد بخشی از تجربیات ادبی چندین ساله ی خود را با نهایت سادگی، اینگونه به اشتراک گذاشتند: اولین و مهم ترین دغدغه ی ذهنی یک نویسنده، نوشتن است. نوشتن به این صورت که: در گام های اول داستان نویسی، زمانی مشخص و ثابت را در روز به نوشتن اختصاص دهید، به طوری که به تدریج، ذهن شما به نوشتن در آن عادت کند. لزومی ندارد نوشته حتما داستان باشد. اجازه بدهید ذهنتان قلم را روی کاغذ هدایت کند. این نوشتن های مکرّر را تا جایی ادامه دهید که درصورت عدم انجام، خلا آن در شما احساس شود. سعی کنید نوشته های خود را با بیان گفتاری بنویسید و تا حد امکان از ادبی نویسی، ژورنال نویسی و هرگونه تکلّف خودداری کنید. بیشتر بخوانید »

دومین نشست داستانی «به صرفِ داستان» در تهران

دومین نشست ماهانه ی «به صرف داستان»، دهم آبان ماه، در خانه ادبیات افغانستان برگزار شد. برنامه «به صرف داستان» از سلسله نشست های ماهانه بخش داستان خانه ادبیات افغانستان در تهران هست که هر ماه با حضور یک منتقد داستانی و خوانش داستان هایی از اعضای خانه ادبیات افغانستان و نقد داستان ها برگزار می گردد. بیشتر بخوانید »

نقد داستان «روسری فروش» و تمرین «خوشه سازی» در نویسندگی خلاق

نرگس زمانی نشستِ هفتگی بخش داستان #خانه_ادبیات_افغانستان، در تاریخ ۲۶ مهر ماه، در دو بخش برگزار شد: در کارگاه داستانِ #کودک_و_نوجوان، جناب عباس موذن زاده به موضوع “طرح” و اهمیت آن در داستان کودک و نوجوان پرداخت. تلاش شد تا موضوعاتی که در نشست های پیشین به آنها پرداخته شده، ... بیشتر بخوانید »

محمد سرور رجایی از انتشار فراخوان نهمین جشنواره ادبی «قند پارسی» خبر داد

محمدسرور رجایی، معاون خانه ادبیات افغانستان

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشنواره‌ ادبی «قند پارسی» را با هدف شناساندن چهره‌های تازه در عرصه شعر و داستان جوان کشور به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاسداشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند. بیشتر بخوانید »

فراخوان نهمین جشن‌واره ادبی «قند پارسی» ویژه شعر و قصه جوان افغانستان

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشن‌واره‌ ادبی «قند پارسی» را با هدف شناساندن چهره‌های تازه در عرصه شعر و داستان جوان کشور به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاس‌داشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند. بیشتر بخوانید »

آخرین نشست تابستانی داستان خانه ادبیات افغانستان

نشست هفتگی داستان خانه ادبیات افغانستان در دو بخش کارگاه آموزشی داستان نویسی با «ژانر کودک و نوجوان» و نقد و بررسی داستان ‌‌«قاب عکس »نوشته سکینه علیزاده برگزار شد . بخش نخست نشست داستانی خانه ادبیات افغانستان در بیست‌و نهم شهریور ماه ۹۶ با تدریس آقای «عباس موذن‌زاده » ... بیشتر بخوانید »

نهمین نشست داستانی و «قهوه خانه ای با رنگ آسمانی»

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان – لیلا خالقی: دومین کارگاه آموزش داستان نویسی با ژانر کودک و نوجوان و نهمین نشست داستان خوانی و نقد خانه ادبیات افغانستان روز چهارشنبه 15 شهریورماه(سنبله) با حضور تینامحمدحسینی، مدیر بخش داستان خانه ادبیات افغانستان و نویسندگان تهران برگزار شد. بر پایه برنامه های ... بیشتر بخوانید »

نشست این هفته داستان خانه ادبیات افغانستان، در دو بخش خوانش آزاد داستان و نقد و بررسی داستان «راه بهشت از خیابان غربی می گذرد»، نوشته لیلا جعفری، برگزار شد. بخش نخست نشست داستانی خانه ادبیات افغانستان در شهریورماه، داستان خوانی آزاد با حضور تینا محمدحسینی مسئول داستان خانه ادبیات ... بیشتر بخوانید »