خانه / دریچه

دریچه

اخبار و مطالب ادبیات و فرهنگ افغانستان در رسانه های دیگران

محمدحسین محمدی: زبان پارسی کشور من است

به گزارش ایسنا، نشست دیدار با محمدحسین محمدی، نویسنده افغان ساکن سوئد در پی انتشار رمان جدیدش با عنوان «پایان روز» در کتاب‌فروشی نشر چشمه برگزار شد. این مراسم با خواندن چند صفحه نخست کتاب «پایان روز» توسط این نویسنده آغاز شد. بیشتر بخوانید »

نقد «خشخاش‌ها» اثر امان‌الله میرزایی در «عصر اثر»

"عصر اثر" عنوان جلسات نقدی ست که در دوره قبلی این جلسات، به کتاب های شاخص حوزه شعر از شاعران هم نفس روزگار ما، مانند «گزیده اشعار علی معلم دامغانی» «نیست انگاری و شعر معاصر» یوسفعلی میرشکاک، «نماشم» مرتضی امیری اسفندقه پرداخته بود اما در دوره جدید این جلسات، به دیگر مجموعه های حوزه شعر نیز قرار است پرداخته شود. در چهارمین برنامه از سری جدید جلسات «عصر اثر» ، مجموعه شعر سپید «خشخاش ها» از شاعر جوان افغانستانی «امان میرزایی» بررسی شد. بیشتر بخوانید »

دانشگاه بیرجند، میزبان محمدسرور رجایی معاون خانه ادبیات افغانستان

روابط عمومی خانه ادبیات: نشست بررسی وضعیت فرهنگ و ادبیات مهاجران افغانستانی دوشنبه ۲۴ ماه ثور۹۷در محل تالار علامه فرزان دانشکده ادبیات دانشگاه بیرجند با حضور محمدسرور رجایی برگزار شد. در این نشست که شماری از استادان و دانشجویان ایرانی و افغانستانی حضور داشتند، در ابتدا دکتر احمد بخشی، مدیر ... بیشتر بخوانید »

در دانشگاه بیرجند صورت گرفت؛بررسی وضعیت فرهنگ و ادبیات مهاجران افغانستانی

نشست بررسی وضعیت فرهنگ و ادبیات مهاجران افغانستانی ( روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷ ) در محل تالار علامه فرزان دانشکده ادبیات دانشگاه بیرجند برگزار شد. در این نشست محمد سرور رجایی معاون خانه ادبیات افغانستان به بررسی روند تأثیرپذیری فرهنگ و ادبیات افغانستان در ایران پرداخت و ضمن پررنگ ... بیشتر بخوانید »

قند پارسی؛ بازگشت گنجشک‌ها از سفر نهم

نهمین دوره جشنواره ادبی قند پارسی، در ۱۶ و ۱۷ حوت/بهمن سال جاری در تالار حوزه ‌هنری تهران دایر شد. این جشنوارۀ ادبی دوسال یک بار برگزار می‌شود و هدف آن شناسایی و معرفی استعدادهای جوان شعر و داستان افغانستان است. سنت همیشگی این جشنواره در کنار پرداختن به موضوع اصلی، نکوداشت چهر‌ه‌ها و پیشکسوتان ادبی، فرهنگی و هنری افغانستان و نیز پاسداشت جایگاه تمدنی شهرهای تاریخی افغانستان بوده است. طبق این سنت، نهمین دوره این جشنواره اختصاص یافته بود به پاسداشت جایگاه تمدنی بلخ و نیز نکوداشت محمد شریف سعیدی شاعر افغانستانی مقیم سوید. بیشتر بخوانید »

رونمایی از 2 کتاب در نهمین جشن واره «قند پارسی»/هدف ما شناسایی جوانان مستعد شاعر و نویسنده افغانستانی است

هدف اصلی برگزاری این جشنواره استعدادیابی شاعران و نویسنده گان جوان افغانستانی و معرفی آن‏ها به جامعه فرهنگی زبان فارسی است. شاعران و نویسنده‏ گانی که آثارشان توسط تیم داوران ایرانی و افغانستانی داوری می شود بیشتر بخوانید »

رجایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: «جشنواره قند پارسی» روزنه امیدی برای شاعران جوان افغانستانی است

در جشنواره قند پارسی می‌توانیم به معرفی ادبیات افغانستان که سالها در سایه جنگ و ناامنی محو و خاموش شده است، بپردازیم. بیشتر بخوانید »

محمد سرور رجایی از انتشار فراخوان نهمین جشنواره ادبی «قند پارسی» خبر داد

محمدسرور رجایی، معاون خانه ادبیات افغانستان

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشنواره‌ ادبی «قند پارسی» را با هدف شناساندن چهره‌های تازه در عرصه شعر و داستان جوان کشور به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاسداشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند. بیشتر بخوانید »

اشعار شکریه عرفانی مانند اشعار فروغ است

حمیدرضا شکارسری، شاعر و منتقد ایرانی، در نشست نقد و بررسی کتاب «اندوه ما، جهان را تهدید نمی‌کند»، گفت: وقتی این کتاب را بخوانید و نام شاعر را ندانید؛ متوجه خواهید شد که این اشعار، مانند اشعار «فروغ» به زنانگی‌اش تاکید کرده و چیزی را پنهان نمی‌کند. بیشتر بخوانید »