خانه / دریچه

دریچه

اخبار و مطالب ادبیات و فرهنگ افغانستان در رسانه های دیگران

رجایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: «جشنواره قند پارسی» روزنه امیدی برای شاعران جوان افغانستانی است

در جشنواره قند پارسی می‌توانیم به معرفی ادبیات افغانستان که سالها در سایه جنگ و ناامنی محو و خاموش شده است، بپردازیم. بیشتر بخوانید »

محمد سرور رجایی از انتشار فراخوان نهمین جشنواره ادبی «قند پارسی» خبر داد

محمدسرور رجایی، معاون خانه ادبیات افغانستان

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشنواره‌ ادبی «قند پارسی» را با هدف شناساندن چهره‌های تازه در عرصه شعر و داستان جوان کشور به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاسداشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند. بیشتر بخوانید »

اشعار شکریه عرفانی مانند اشعار فروغ است

حمیدرضا شکارسری، شاعر و منتقد ایرانی، در نشست نقد و بررسی کتاب «اندوه ما، جهان را تهدید نمی‌کند»، گفت: وقتی این کتاب را بخوانید و نام شاعر را ندانید؛ متوجه خواهید شد که این اشعار، مانند اشعار «فروغ» به زنانگی‌اش تاکید کرده و چیزی را پنهان نمی‌کند. بیشتر بخوانید »

حضور بیشتر ناشران افغانستانی در نمایشگاه کتاب تهران نیازمند همکاری مسئولان دو کشور است

انتشارات تاک، عرفان، احراری، خانه ادبیان افغانستان و غرفه رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران در سی‌امین نمایشگاه تهران حضور داشتند که استقبال از کتاب و برنامه‌های افغانستانی نسبت به سال گذشته از کیفیت بالاتری برخوردار بود به صورتی که موفق شدیم بالاترین میزان عرضه‌ را از کتاب‌هایی که از افغانستان ارسال شده بود داشته باشیم. بیشتر بخوانید »

خواننده افغانستانی آلبوم پاپ منتشر می‌کند/رفتن «تا آن سوی سمرقند»

طبق برنامه ریزی هایی که از ماه ها قبل انجام گرفته به زودی برای اولین بار در ایران یک آلبوم موسیقی در سبک پاپ به خوانندگی یک خواننده افغانستانی به نام عارف جعفری منتشر خواهد شد. این آلبوم که با عنوان «تا آن سوی سمرقند» در دسترس دوستداران موسیقی قرار می گیرد محتوای بسیار متفاوتی دارد که اشعار آن توسط سعید بیابانکی و تعدادی از شاعران افغانستانی سروده شده است. بیشتر بخوانید »

پیوستن خانه ادبیات افغانستان به حامیان نخستین دوره جایزه ادبیات اقلیت

پس از پیوستن مؤسسه شهر کتاب و انتشارات تاک به حامیان جشنوارۀ داستان پانزده‌کلمه‌ای با موضوع کودکان کار، خانه ادبیات افغانستان نیز با توافق با دبیرخانۀ جشنواره، به جمع حامیان این جشنواره پیوست. این خانه در قالب حمایت تبلیغاتی و اطلاع رسانی و همکاری با روابط عمومی دبیرخانه، در برگزاری جشنواره مشارکت خواهد داشت. بیشتر بخوانید »

جایزۀ ویژۀ انتشارات تاک به برگزیدگان نخستین دوره جایزه ادبیات اقلیت

محمدحسین محمدی، نویسنده و مدیر انتشارات تاک با اعلام خبر حمایت این انتشارات از نخستین دوره جایزه ادبیات اقلیت که در قالب جشنوارۀ داستان پانزده‌کلمه‌ای با موضوع کودکان کار برگزار می‌شود، گفت: انتشارات تاک به برگزیدگان نهایی این جشنوار بستۀ هدیۀ ویژه‌ای از طرف این انتشارات تقدیم می‌کند. بیشتر بخوانید »

همایش روایت همدلی؛ نقش رسانه‌ها در همدلی دو ملت ایران و افغانستان: مهاجران افغان خبر ندارند که کشورشان خیابان دارد

شادی خوشکار کمی پایین‌تر از تقاطع حافظ در سمیه، ورودی کم‌رفت‌وآمد حوزه هنری است. بر دیوار سمت راست پله‌ها نوشته‌اند: سالن سوره. ساعت از ٣ گذشته است و مجری برنامه از رسم شرقی دیر رسیدن گله می‌کند. ششمین برنامه روایت همدلی است. قرار است از سه تلاشگر فرهنگی، اجتماعی ایرانی ... بیشتر بخوانید »

رسانه‌ها در نشان دادن ظرفیت جامعه مهاجرین به درستی عمل کنند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، ششمین همایش فرهنگی و هنری همزبانان همدل «روایت همدلی 6» با موضوع نقش رسانه‌ها در همدلی دو ملت ایران و افغانستان در تالار سوره حوزه هنری تهران برگزار شد. شروع این همایش با تلاوت قرآن توسط «محمد مهدی میرزایی» هنرمند افغانستانی و گرامی داشت ... بیشتر بخوانید »