خانه / رویدادها

رویدادها

«دستمال خامک‏‌دوزی» در بوتۀ نقد

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: مجموعه داستان کوتاه «دستمال خامک‏دوزی» نوشتۀ بانو ریحانه بیانی در پنجاه و پنجمین نشست نقد و بررسی ادبیات معاصر افغانستان، بررسی می‏شود. این برنامۀ ادبی که با حضور نویسندۀ کتاب همراه خواهد بود، محمدجواد خاوری نویسنده و منتقد افغانستانی با هادی خورشاهیان نویسنده و منتقد ... بیشتر بخوانید »

محمد سرور رجایی از انتشار فراخوان نهمین جشنواره ادبی «قند پارسی» خبر داد

محمدسرور رجایی، معاون خانه ادبیات افغانستان

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشنواره‌ ادبی «قند پارسی» را با هدف شناساندن چهره‌های تازه در عرصه شعر و داستان جوان کشور به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاسداشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند. بیشتر بخوانید »

فراخوان نهمین جشن‌واره ادبی «قند پارسی» ویژه شعر و قصه جوان افغانستان

خانه ادبیات افغانستان نهمین جشن‌واره‌ ادبی «قند پارسی» را با هدف شناساندن چهره‌های تازه در عرصه شعر و داستان جوان کشور به همراه نکوداشت جایگاه ادبی «محمدشریف سعیدی»، شاعر و پژوهشگر معاصر افغانستان و پاس‌داشت جایگاه فرهنگی و تمدنی «بلخ باستانی» برگزار می‌کند. بیشتر بخوانید »

مریم، خواهر ناتنی زنده رود

مجموعه شعر«سرمه در فنجان» از سوی انتشارات تاک در بهار سال 1396 در کابل منتشر شده است. بانو مریم احمدی شاعر جوانی است که عضو هیئت مدیرۀ خانه ادبیات افغانستان نیز است. این نشست ادبی پنج شنبه پانزدهم تیرماه (سرطان) ساعت14 به نشانی اصفهان، چهارراه آبشار، خانه هنرمندان برگزار می‏شود. بیشتر بخوانید »

شهدای مدافع وطن

خبر آن‏‌چنان تلخ و سنگین است که باورم نمی‌‏شود. دوستم با بغض ادامه می‌‏دهد: «ظهر روز جمعه وقتی سربازان وطن، بدون اسلحه، برای نماز و صرف غذا به مسجد و طعام‌‏خانه می‌‏روند افراد طالبان با استفاده از لباس ارتش ملی و ماشین‏‌های نظامی‌ ارتش از موانع امنیتی می‌گذرند و داخل قرارگاه مرکزی لشکر ٢٠٩ «شاهین» می‌‏شوند و دست به انتحار و حملۀ خونین می‌‏زنند». بیشتر بخوانید »

افتخار دیگر برای جشنوارۀ قند پارسی

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: طرح جشنواره «قند پارسی» از طرف خانه ادبیات افغانستان جزء ٧ طرح برگزیده انجمن‏های ادبی ایران شد. آیین اختتامیه نخستین جشنواره انجمن‌های ادبی، عصر روز جمعه اول ماه ثور، در محل مجتمع آدینه تهران، برگزار شد. در این برنامه سید رضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ... بیشتر بخوانید »

از «جشن‌واره قند پارسی» تا «جایزۀ جلال»

اکنون که این مطلب را می‏نویسم، بسیار خوشحالم. این خوشحالی از مراسم اختتامیه «جایزه ادبی جلال» در تالار وحدت با من است. خوشحالم که راه مبارک و درخشانی که خانه ادبیات افغانستان با برگزاری هشت دوره از جشنواره «قند پارسی» در گستره زبان فارسی گشوده است، به این وضوح و درخشش در ادبیات کشورم دیده می‏شود. جایزه ادبی جلال، حالا به پایان رسیده است، اما حضور همدلانۀ نویسندگان و ادب‌دوستان ایران و افغانستان در تالار وحدت و با احترام متقابل هرگز فراموش نمی‏شود. شاید این سؤال پیش بیاید که «جشنوارۀ ادبی قند پارسی» با «جایزۀ ادبی جلال» چه نسبتی دارد؟ بیشتر بخوانید »

هشتمین جشن‌واره دوسالانه «قند پارسی» در تهران برگزار می‌شود

محمدصادق دهقان، دبیر هشتمین جشن‌واره دو سالانه «قند پارسی» گفت: «همایش دو روزه «قند پارسی»، ساعت 15 عصر چهارشنبه 19 اسفند 1394 با حضور شخصیت‌های ادبی، فرهنگی و علمی دو کشور افغانستان و ایران آغاز به کار می‌کند. در این نشست، چند تن از کارشناسان ادبی افغانستان سخن می‌گویند و شاعران و داستان‌نویسان جوان راه یافته به مرحله نهایی جشن‌واره شعر و داستان می‌خوانند. به مناسبت انتخاب شهر باستانی «بامیان» به عنوان پایتخت فرهنگی سارک (اتحادیه کشورهای منطقه جنوب آسیا) نیز ویژه‌برنامه پاس‌داشت جایگاه تمدنی «بامیان» با سخنرانی کارشناسان علمی برگزار می‌شود. تعدادی از شاعران پیش‌گام افغانستان و ایران هم در این همایش شعر می‌خوانند». بیشتر بخوانید »