خانه / گفت و گو

گفت و گو

هم‌زمان با تمدید فراخوان، ترکیب داوران شعر و داستان «قند پارسی» مشخص شد

داوطلبان می‌توانند آثار خود را تا پایان روز یک‌شنبه، پانزدهم ماه قوس (آذر) 1394 به نشانی دبیرخانه بفرستند. بیشتر بخوانید »

بی‌توجهی به ادبیات کودک و نوجوان در ادبیات مهاجرت

 گفت و گو با محمد صادق دهقان، مدیر خانه ادبیات افغانستان یکی از فعالیت های حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در بخش شعر معاصر فارسی، برگزاری جلسات شعر شاعران مهاجر افعانستان در محل حوزه هنری است که از سال ها قبل به صورت هفتگی برگزار می‌شود. اکثر اعضای این نشست ... بیشتر بخوانید »

 اسدالله شعبانی، شاعر کودک و نوجوان و مدیر انتشارات توکا: رسانه‌ها و نظام آموزش و پرورش هر کشور باید به نیازهای طبیعی بچه‌ها پاسخ ‌دهند

یکی از دغدغه‌های من این است که مجموعه شعرهای کودک شاعران و نویسندگان ایران و افغانستان را در گزینه‌ای مشترک با هم نشر کنیم تا در هر دو سرزمین، در دسترس بچه‌ها قرار گیرد. بیشتر بخوانید »

کمال شفیعی، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان: آرزو دارم کلماتی مانند دوستی، مهربانی و صلح در خدمت کودکان جهان باشد

کودکان نه تنها به اندازه بزرگ‌سالان، بلکه جدّی‌تر از آنان به ادبیات نیاز دارند و برای آن‌ها باید به آفرینش ادبی دست بزنیم. بیشتر بخوانید »

گفت‌وگو با جواد محقق؛ شاعر کودک و نوجوان: برای تربیت کارشناسان در عرصه ادبیات کودک و نوجوان افغانستان باید کارگاه‌های آموزشی برگزار کرد

می‌توان از فضای مطبوعات ایران استفاده کرد و از دوستانی که در این زمینه تجربه دارند، خواست که دوره‌های کارگاهی کوتاه‌مدت و فشرده‌ای برای دوستان علاقه‌مند برگزار کنند تا آموزش‌های مقدماتی را ببینند. بیشتر بخوانید »

محمدحسین فیاض در گفتگو با خبرگزاری تسنیم: انقلاب اسلامی جرأت سرودن از عاشورا را به شاعران افغانستان بخشید

شاعر مهاجر افغانستان معتقد است اگر امروز ادبیات عاشورایی مسیر رو به رشدی را در ادبیات معاصر افغانستان پیش رو دارد،‌ به دلیل جرئتی است که انقلاب اسلامی به شاعران افغانستان برای ظهور و بروز این گونه شعری بخشیده است. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌، مکتب امام حسین(ع) و فلسفه عاشورا یک مکتب محدود نیست‌، پیام عاشورا برای تمام جهان بود،‌ و بر همین اساس است که همه آزادگان و آزاده خواهان جهان از جرج‌شکور مسیحی گرفته تا شاعران شیعی و سنی‌مذهب افغانستان‌، تاجیکستان‌، پاکستان‌، هند و سراسر دنیا این پیام را دریافت کرده‌اند‌. افغانستان یکی از کشورهایی است که ادبیات فارسی در آن از ریشه و غنای بسیاری برخوردار است. بیشتر بخوانید »

رسول سیمیا، نویسنده «پس از مرگ عیسا»: روح زمانه کنونی را در داستان و رمان باید پیدا کرد

ادبیات افغانستان از گذشته تا امروز ادبیات پویا و جسورانه‌ای بوده است، از فردوسی و مولانا و ناصر خسرو و سنایی بگیر تا شاعران و نویسندگان امروز که در سراسر جهان هستند، ولی هنوز به زبان مادری می‌نویسند. اینان در جغرافیای فرهنگی‌شان زیست می‌کنند حالا به هر صورتی که هست. بیشتر بخوانید »

گفت‌وگوی مفصل با سمیع‌الله عطایی، کارگردان افغانستانی: بهترین خاطره‌هایم از فیلم «کهن یادگار سرزمین آزر» بود

بازیگری افغانستانی که با بازی‌های کوتاه در برخی سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی کار خود را آغاز کرد، حالا نامی آشناست که نخستین فیلم مستند قوم‌نگارانه‌اش در ایران، افغانستان و آن سوی دنیا هم به نمایش درآمده است. بیشتر بخوانید »