خانه / بایگانی نویسنده: روابط عمومی

بایگانی نویسنده: روابط عمومی

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان

سمینار نکوداشت ادبیات فارسی با حضور فرهنگیان افغانستان و ایران در استکهلم

استکهلم

یکشنبه ۲۵ مه ۲۰۱۴/ ۴ خرداد ۱۳۹۳ سمینار نکوداشت شعر و ادبیات فارسی با حضور نزدیک به شصت نفر از پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و علاقه مندان ادبیات فارسی مقیم سوئد در محل مرکز فرهنگی ایران در استکهلم برگزار شد. در این سمینار ابتدا علی اصغر محمد خانی نویسنده و ادیب ... بیشتر بخوانید »

غرفه خانه ادبیات افغانستان، پذیرای اهل قلم در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است

نمایشگاه کتاب تهران

محمدسرور رجایی، معاون خانه ادبیات افغانستان با اعلام این خبر گفت: «امسال، افغانستان به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کند و خانه ادبیات افغانستان نیز همراه با دیگر نهادهای فرهنگی، هنری و ادبی کشور، برنامه‌های ویژه و مشترکی را برای حضور پررنگ افغانستان در این دوره از نمایشگاه تدارک دیده است». بیشتر بخوانید »

سرگذشت داستان کوتاه در افغانستان

ریحانه بیانی 1

ریحانه بیانی ********************* تعریف داستان کوتاه به دشواری می توان تعریف دقیق و جامعی از داستان کوتاه ارائه کرد ولی می توان گفت داستان کوتاه گونه ی ادبی خلاقانه ای است که در آن نویسنده به یاری یک طرح (پیرنگ) منظم، یک شخصیت اصلی را در یک رویداد اصلی نشان ... بیشتر بخوانید »

اهمیت نخستین برگردان شه‌نامه فردوسی به زبان پشتو

صبور الله سیاه سنگ

صبورالله سیاه‌سنگ شه‌نامه پشتو، منثور است و در واقع، ترجمه شه‌نامه منثوری است که به کوشش محبوبه کاشانی در تهران چاپ شده است. با آنکه شه‌نامه، یادگار ماندگار ابوالقاسم فردوسی، بیشتر از هزار سال دارد، هنوز تازه است و یکی از چند شاهکار فناناپذیر ادبیات جهان شمرده می شود.این اثر تا ... بیشتر بخوانید »

شاه‌نامه فردوسی به پشتو ترجمه شد

د فردوسی شه‌نامه

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: شاه‌نامه منثور پشتو برای نخستین بار در افغانستان چاپ شد. «د فردوسی شه‌نامه»، شاه‌نامه منثور پشتو به ترجمه دکتر صالح‌محمد زیری، برگردانی است که این نویسنده افغانستانی از روی شاه‌نامه منثور فارسی نگاشته محبوبه کاشانی انجام داده است. «د فردوسی شه‌نامه» به تازگی در ۶۳۳ ... بیشتر بخوانید »

زندگی سهراب سپهری در یک نگاه

سهراب سپهری

به مناسبت اول اردیبهشت (ثور)؛ سالروز پرواز سهراب سپهری سهراب سپهری در ۱۵ مهرماه ۱۳۰۷ در کاشان به دنیا آمد. پدربزرگش میرزا نصرالله خان سپهری نخستین رییس تلگراف‌خانه کاشان، پدرش «اسدالله» و مادرش «ماه جبین» نام داشتند که هر دو اهل هنر و شعر بودند. دوره ابتدایی را در دبستان ... بیشتر بخوانید »

پشت صحنه «مزار شریف»

مزار شریف

دكتر حجت‌الله ایوبی به همراه محسن مومنی شریف، رییس حوزه هنری، محمد حمزه زاده، معاون هنری حوزه هنری و سهیل جهان بیگلری، مدیر عامل سازمان سینمایی سوره، یك شنبه ۳۱ فروردین 1393 از پشت صحنه فیلم سینمایی «مزار شریف» بازدید كردند. به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، فیلمبرداری محصول تازه ... بیشتر بخوانید »

نمایشگاه کتاب تهران؛‌ میزبانی نامهربان برای ناشران فارسی‌زبان افغانستان

کتاب در افغانستان

خبرگزاری تسنیم: نمایشگاه کتاب تهران سه سال است که شاهد حضور ناشرانی از افغانستان است،‌ اما نه در بخش ناشران داخلی که فارسی‌زبان‌ها هستند‌، بلکه در بخش بین‌‌المللی و میان ناشران غیرفارسی زبان؛ همین نکته از ظرفیت‌های حضور آن‌‌ها کاسته است. تنها چند روزی به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران باقی ... بیشتر بخوانید »

چون عشقِ حرم باشد، سهل است بیابان‌ها

دشت

وقتی دل سودایی می‌رفت به بستان‌ها بی خویشتنم کردی بوی گل و ریحان‌ها گه نعره زدی بلبل، گه جامه دریدی گل با یاد تو افتادم، از یاد برفت آن‌ها ای مهر تو در دل‌ها، وی مُهر تو بر لب‌ها وی شور تو در سرها، وی سِرّ تو در جان‌ها تا ... بیشتر بخوانید »