خانه / بایگانی نویسنده: مدیریت

بایگانی نویسنده: مدیریت

خانه ادبیات افغانستان

شعرخوانی و داستان‏‌خوانی، با طعم انار

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: شصتمین نشست ماهانۀ خانه ادبیات افغانستان اختصاص دارد به ویژه برنامۀ شب چِلّه / یلدا  در این ویژه برنامه شاعران و نویسندگان افغانستان و ایران، در تهران گرد هم می‏‌آیند، تا با شعرخوانی و داستان‏‌خوانی، از آیین فرهنگی شب چله که از داشته‏‌های فرهنگی و ... بیشتر بخوانید »

یاقوت بازمانده ز تاراج ارزگان

استاد مظفری دربارۀ شعر و ادبیات امروز افغانستان و کم‌‏رونقی جلسات ادبی سخن گفت و تاکید کرد «در جلسات ادبی کمیت مهم نیست، کیفیت مهم است. ما باید به کیفیت کارهای ادبی خود توجه و دقت بیشتری داشته باشیم». بیشتر بخوانید »

نویسندۀ کتاب «جغرافیای تاریخی بلخ» ساکن سویدن، مهمان ویژه نشست هفتگی خانه ادبیات افغانستان

دکتر زواری با اشاره به حدود صدهزار ایرانی و حدود سی‎هزار مهاجر افغانستانی در کشور سوئد خاطرنشان کرد: این حجم از فارسی‌زبانان در این کشور، در بین کشورهای اروپایی چشم‌گیر است. او در این‌باره افزود: از اقدامات مهم و ارزشمند کشور سوئد این است، که با هزینۀ دولت، زبان مادری برای مهاجران آموزش داده می‌‏شود. بیشتر بخوانید »

اسطیری: بحران هویت ملی مسئله داستان های «ناسور» است. / مدقق: عشق گمشده در میان این داستان ها در وجود لیلا متجلی شده.

در تازه ترین نشست نقد کتاب «خانه ادبیات افغانستان» مجموعه داستان «ناسور» نوشته خداداد حیدری مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در این نشست «مجید اسطیری» و «سید احمد مدقق» در جایگاه منتقد حضور داشتند. جلسه با صحبت‌های اسطیری درباره توجه نویسنده مجموعه داستان ناسور به زبان داستان آغاز شد: ... بیشتر بخوانید »

مجموعه داستان «ناسور» در پنجاه ونهمین نشست نقد و بررسی ادبیات معاصر افغانستان

خانه ادبیات افغانستان با همکاری مرکز آفرینش‏‌های ادبی حوزه هنری برگزار می‏کند. روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: مجموعه داستان «ناسور » نوشته‌ی ‌خداداد حیدری، نویسندۀ جوان افغانستانی با حضور دو منتقد افغانستانی و ایرانی در پنجاه‏ ونهمین نشست ادبیات معاصر افغانستان نقد و بررسی می‏‌شود. در این برنامۀ ادبی با ... بیشتر بخوانید »

شعرخوانی با طعم خوشه‌‏های انگور

شست ادبی «بزم خوشه‌های انگور» را با حضور سید ضیا قاسمی شاعر برجستۀ کشور و بانو پریسا صالحی شاعر سپیدسرا، با موضوع «بررسی شعر امروز و بحران مخاطب» برگزار کرد. این برنامه که با حضور فرهنگیان و دانشجویان و شاعران همراه بود، در آغاز پریسا صالحی در سخنانی گفتند: سوال جامعی را که می‏‌توان در مورد بحران مخاطب مطرح کرد، این است که؛ آیا شاعر امروز، نتیجه مخاطب امروز است یا بالعکس، مخاطبی‌ که ما در ادبیات داریم، نتیجه شاعران امروزی است؟ در این موضوع، دو بحث کلی است که آیا سلیقه مخاطب امروز پایین آمده یا کج‌روی دارد؟ سلیقه مخاطب امروز را می‌شود از دو منظر بررسی کرد. بیشتر بخوانید »

سومین نشست ادبی «سفر کلمات»

این نشست ادبی به مناسبت حضور سید ضیا قاسمی‌ شاعر‌ نام‌آشنای افغانستانی ساکن کشور سوئد که به‌تازگی به ایران آمده است، برگزار می‏‌شود. قاسمی در سال ۱۳۵۴ در بهسودِ ولایت میدان افغانستان به دنیا آمد. در کودکی با خانواده به ایران مهاجرت کرد. در تهران درس خواند. فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشکده صدا و سیما‌ست.‌ چهار مجموعه شعر ‌«باغ‌های معلق انگور»، «تکوین»، مجموعه‌ای از سری کتاب‏های «نیستان» و مجموعه شعر «پادشاهی اندوه» حاصل تلاش‏‌های ‌قاسمی در سال‏‌های بی‏‌وطنی اوست. بیشتر بخوانید »

ادبیات افغانستان در سی‌و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

در سی‏‌و‏دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نشست‏‌های ویژه‌‏ای به ادبیات افغانستان اختصاص یافته است. این نشست‏‌ها از روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت تا روز جمعه ۱۳ اردیبهشت‌ماه، با حضور شاعران و ادیبان مطرح افغانستان برگزار می‏‌شود. بیشتر بخوانید »

اولین گزارش تصویری از هفتمین روایت «همدلی»

محمدسرور رجایی، دبیر این همایش ادبی و فرهنگی، در آغاز مراسم با بیان اینکه خانه ادبیات افغانستان تمام تلاش و همت خود را به خرج داده و می‌دهد تا فضایی برای گفت‌و‌گوهای ادبی و فرهنگی فراهم کند، اظهار کرد: معتقدیم فرهنگ، هنر و ادبیات بخش اصلی زندگی و سرشت ماست. زندگی ما بدون این‌ها ناقص است و چیزی کم دارد. بیشتر بخوانید »

لزوم مطالبه‌گری و شناخت افغانستان در «روایت همدلی» مطرح شد

هفتمین همایش «روایت همدلی» به همت حوزه هنری و مؤسسۀ فرهنگی انار سرخ و با حضور شخصیت‌های برجسته ادبی و فرهنگی دو کشور همچون اسماعیل امینی، محمدکاظم کاظمی، غلامرضا طریقی، میلاد عرفان‌پور، محمدسرور رجایی، جواد محقق، مهدی قزلی، رضا امیرخانی، علی دهباشی و ... شنبه 11 اسفندماه در حوزه هنری برگزار شد. بیشتر بخوانید »